• Gryzonia wcale nie gryzie

  Date: 2011.10.06 | Category: Podróże | Tags: ,,,,,,,

  GryzoniaNajwiększym kantonem w Szwajcarii jest Gryzonia, największym przez co gęstość zaludnienia jest rekordowo niska, zaledwie 24 osoby na km kwadratowy. Całą powierzchnię kantonu zajmują Alpy, które sprawiają, że panuje korzystny mikroklimat. Z gór natomiast spływają mineralne wody, które mają dobroczynne działanie. Atrakcjami turystycznymi Gryzonii są również cenione w świecie zabytki wysokiej klasy. Podobnie jak inne kantony wykazuje on wielokulturowość, podzielony jest on na strefy trzy językowe. Południe to oczywiście język włoski – około 14 procent populacji posługuje się tym językiem. W dolinie rzek Inn i Ren posługują się językiem retoromańskim i jest to około 31 procent powierzchni Gryzonii. Natomiast część północna, która jednocześnie jest tez protestancka to wyłącznie strefa języka niemieckiego, którym posługuje się 55% ludności Szwajcarii.

  Przez Gryzonie biegną ważne komunikacyjne szlaki Szwajcarii oraz całej Europy, odgrywały one istotną rolę już w starożytności, szlaki handlowe wykorzystywali nawet rzymianie, utwardzenie szlaków nastąpiło dopiero w XIX wieku.

  Połączeniem między Valais a Jeziorem Bodeńskim jest dolina Renu. Z włoskim regionem Valtellina łączy ją przełęcz Bermina. Komunikacyjnym węzłem kolejowym w Gryzonii jest Chur, czyli stolica kantonu, w której łączą się wszystkie trasy kolejowe z przełęczy.

  Stolica Kantonu leży na skraju doliny Renu, to właśnie w Chur od V wieku swoją siedzibę miało największe biskupstwo Szwajcarii. W stolicy kantonu nie można się nudzić, znajdziemy tam wiele zabytków jeszcze z czasów rzymskich i karolińskich. Na każdym kroku spotkać można romańskie i gotyckie budowle. Największą wartością dla tubylców jest romańsko-gotycka katedra. Stolica kantonu Gryzonia jest zarazem centrum kulturalnym Retoromanów.

  Do Szwajcarii możemy polecieć samolotem, pojechać samochodem lub pociągiem. Z Warszawy do Szwajcarii latają linie lotnicze. LOT, SWISS i Lufthansa, ceny biletów lotniczych zaczynają się od 500zł w zależności od terminu wylotu. Podróż trwa około 2,5 godziny. Możemy również wybrać pociąg, o 18 codziennie z Warszawy wyrusza maszyna EuroNight, niestety podróż trwa ok. 16 godzin. Nocleg to również nie problem, Gryzonia dla swoich gości przygotowała mnóstwo hoteli i pensjonatów o zróżnicowanych cenach.

  Gryzonia