• W Brukseli bije serce UE

  Date: 2014.12.08 | Category: Uncategorized | Tags:

  brusselsBruksela od września stanie się domem dla wielu posłów z Polski, którzy w majowych wyborach dostali się do Parlamentu Europejskiego. To właśnie w tym belgijskim mieście znajduje się między innymi siedziba UE, NATO i Euroatomu. Jednym słowem to główny ośrodek międzynarodowej współpracy i ikona zjednoczenia państw członkowskich. To również stolica kraju i siedziba najwyższej głowy Państwa, czyli króla.

  Wiele twarzy miasta

  Jednak odkładając na bok stricte polityczny charakter Brukseli przekonamy się, że odnajdziemy tam wiele wspaniałych miejsc, ciekawych zabytków i szczególnych symboli wyróżniających stolicę. Zacznijmy od Manneken Pis. Jest to rozpoznawalna na całym świecie figurka sikającego chłopca wykonana z brązu przez słynnego malarza znanego wszystkim jako Jerome Duqeusnoy. Powstała ona w XVII wieku jednak pierwsza praca zaistniała już na początku wieku XV, wówczas podstawowym materiałem twórczym był kamień. Jest to zdecydowanie jeden z najchętniej fotografowanych przez turystów symboli miasta. Najdziwniejszy może wydawać się fakt, że figurka Manneken Pis przywdziewana jest w najróżniejsze szaty. Mają one związek z obecną porą roku lub obchodzonym w danym czasie świętem. Chłopczyk, co ciekawe był nawet przebrany za stoczniowca. Odnosiło się to bezpośrednio do obchodów 25- lecia Solidarności.

  Bruksela to kraina czekoladą i … czekoladą płynąca, tamtejsze pralinki oprócz tego, że są przepyszne wyróżniają się również oryginalnym wyglądem i różnorodnością powstałych wzorów. Każda z tysiąca Belgijskich manufaktur posiada swój indywidualny sposób na czekoladową rozkosz i pilnie strzeże swoich tajemnych receptur. Zadaniem cukierników jest przed rozbudzeniem kubków smakowych nacieszyć klienta samym widokiem malutkich słodkości.

  W Brukseli możemy zaobserwować liczne akcenty architektury secesyjnej między innymi dom Victora Horty, (obecne muzeum) czy powstały w 1899 Musée Instrumental. Podstawowym punktem na mapie każdego podróżnika powinien być Wielki Plac, czyli główny rynek w Brukseli. Tradycją jest tam układany co dwa lata ogromny kwiatowy dywan. Widok i doświadczenia niesamowite, w szczególności po zmroku kiedy w grę wchodzi jedynie cudowne oświetlenie jak i nasza wyobraźnia.

  Kiedy rozpocząć zwiedzanie?

  W lipcu najtaniej z podwarszawskiego Modlina do portu lotniczego w Brukseli dostaniemy się za pośrednictwem Wizz Air (218 złotych za bilet w dwie strony) lub korzystając z usług tanich linii lotniczych. Natomiast sierpień to okres promocji nawet do 178 złotych za przelot (dwie stronu!). Warto jednak przejrzeć sobie kalendarz zniżek i ustalić dogodne, najtańsze terminy wylotu/przylotu za pośrednictwem strony internetowej http://www.esky.pl/promocje. Dzięki temu z pewnością zaoszczędzimy kilka groszy, które bez oporów będziemy mogli wydać delektując się później smakiem niesamowitych brukselskich pralinek.

  brussels